Buď já nebo pes – Přírůstek do rodiny – 57. díl

vymarský ohař - Vaimaraner - photo by Auroqueiro, www.sxc.huMladí manželé Melissa a Scott čekající miminko mají dva psy, Belu a Dogan. Bela je šestiletá fena výmarského ohaře a Dogan je kříženec mopse a bígla. Soužití obou fen není bez problémů, Bela dává Dogan jasně najevo, že je ve společné domácnosti pouze trpěná. раскрытие мифов о газобетоне

Bela okupuje gauč, mladší fena se nesmí ke starší vůbec přiblížit, protože Bela okamžitě vrčí. Ke rvačce zatím nedošlo, majitelé zatím vždy stačili zasáhnou. Na procházkách je Bela agresivní na kolemjdoucí psy, zuřivě štěká a vzpíná se na vodítku. Stejně tak dokáží fenu vyvést z míry hrající si děti. Dokonce již napadla pětiletého synovce majitelky psa! Návštěvy proto manželé téměř nepřijímají kvůli strachu z napadení někoho blízkého jejich psem, pokud už se přeji jen odhodlají, tak jen co někdo přijde, musí zavřít Belu do ložnice. Fena v ložnici škrábe na dveře a snaží se dostat ven. Protože si již majitelé nevědí s Belou rady, pozvali si na pomoc Victorii Stilwell.


Victoria Stilwell se od majitelů dověděla, že si Belu pořídili jako malé štěňátko. Chovatel jim štěně předal někde u silnice, takže noví majitelé neviděli v jakém prostředí vyrůstalo, v jakém stavu byli sourozenci, ani jaká byla matka štěňat. Bela bylo nádherné, ale velmi plaché štěně. Vyrůstala u milujících páníčků, kteří ale neměli moc zkušeností a nerozpoznali blížící se problémové chování jejich čtyřnohého miláčka. Nyní má šestiletá Bela velké problémy se svým chováním. Je přehnaně ostražitá, netrpělivá a bázlivá, z čehož pramení její agresivita k ostatním lidem a psům. Majitelé již dokonce přemýšleli, že dají Belu do záchranné stanice pro ohaře. Ale jak jim Victoria Stilwell vysvětlila, záchranné stanice narušené psy nepřijímají.

Victoria celý den sledovala Belu jak se chová v různých situacích, jak reaguje na cizí lidi uvnitř domu, nebo jak reaguje na svou spolubydlící Dogan. Také jak se chová na procházkách ke kolemjdoucím lidem a psům. Všimla si, že je fenka na vodítku neovladatelná, tahá a je hodně nervózní. Stahovací obojek ani ohlávka nepomáhají. Pes je hodně vystresovaný svou nejistotou, jakmie se dostanou do blízkosti jiného psa, začne se Bela vzpínat a zuřivě štěkat. Majitelka má co dělat, aby fenku udržela. Dobré je to, že se Bela po pár minutách zklidní a dá se s ní opět pracovat.
vymarský ohař - štěně - Sleepy Hanna - photo by plethr, www.sxc.hu

I když je výmarský ohař chytré a učenlivé plemeno, bude převýchova složitá a bude to práce až do konce Belina života. Majitelé budou muset tvrdě pracovat už i proto, že čekají miminko a bylo by nebezpečné nechat psa vyrůstat ve špatně zajetých kolejích. Tréninkový program budou muset brát opravdu vážně, aby v budoucnu nedošlo k tragédii.

Protože majitelé čekají miminko, je velmi důležité aby si fenka co nejdříve uvědomila, že dítě pro ni není ohrožení. Nácvik bude probíhat kvůli bezpečnosti pouze s panenkou miminka. Panička se bude chovat k hračce tak, jako by to bylo opravdové miminko. Fenka bude u manipulace s panenkou co nejvíce přítomna.

Majitelé po odjezdu Victorie poctivě s fenkou cvičili a byly vidět značné pokroky. Takže když se Victoria Stilwell po pár týdnech vrátila, mohli se páníčci pochlubit pozitivní změnou chování jejich fenky. Fenka reaguje na hru s panenkou klidně,  na hrající si děti si postupně zvyká, ale jak již Victoria majitelům sdělila, budou muset být celý zbytek života ostražití a nikdy nesmí nechat psa samotného s malým dítětem. I když nyní Bela zareaguje negativně, majitelé si již vědí rady a dokáží fenku rychle zklidnit.

AKPC_IDS += „1663,“;

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..