Psí sporty 1. díl

letajici-pesV dnešní době se mnoho majitelů psů snaží svému psímu kamarádovi vytvořit co nejlepší životní podmínky, jako jsou měkoučký pelech a kvalitní potrava. Mezi ty méně důležité bohužel často patří i psychické vyžití, které ze psa dělá spokojené a vyrovnané zvíře. Páníčci chodí se svými pejsky na dlouhé procházky, do psích salónů a někteří na výcvikové hřiště. Ale jsou i majitelé, kterým tyto běžné činnosti nestačí – hlavně jejich psům a hledají zajímavější a náročnější zábavu pro sebe a své psí kamarády. Psích sportů je v dnešní době mnoho a určitě si každý z nepřeberné nabídky může vybrat právě ten vhodný pro svého psíka.Шквалы

neboli závody na překážkové trati obdobně jako parkurové skákání pro jezdce s koňmi. Tento sport vznikl okolo roku 1978 v Anglii. Pes je vyslán a naváděn svým psovodem na trať a jednotlivé překážky, které musí překonat v určitém předem určeném pořadí a v co nejkratším čase. Překonávání jednotlivých překážek musí splňovat určité podmínky, pes například nesmí překážku shodit, vběhnout na ni opačnou stranou nebo ji třeba odmítnout. Na některých překážkách musí zase stoupnout na vyznačenou část. Agility se může věnovat kterýkoliv zdravý pes, tedy s průkazem původu (PP) nebo bez. Někteří psi jsou svou konstrukcí těla k tomuto sportu předurčeni více a jiní méně, ale mělo by být pravidlem, že pes který skáče agility je se svým pánem spojen neviditelnou „pupeční šňůrou“. To znamená absolutně ovladatelný a ochotný pro práci. Pokud udělá pes na překážkách chybu dostává trestné body, za závažné chyby pak může být až diskvalifikován.
Druhy překážek: áčko, dálka, houpačka, kladina, kruh, látkový tunel, slalom, skočka, tunel, zeď
Kategorie: A1 – začátečníci, A2 – pokročilí, A3 – profesionálovéagility - Agility 1 - photo by danizamora, www.sxc.hu

Canicross

neboli běh se psem v přírodě se k nám dostal z Francie. Canicross patří do kategorie psích spřežení, kde je pes v postroji spojen s běžcem speciálním vodítkem, které má běžec připevněné kolem pasu. Tohoto sport se mohou účastnit jak psi s PP, tak bez PP. Pro běžce je výhodou pes který rád tahá :-). Běhat se psem mohou prakticky všichni kdo mají chuť. U nás je canicross velmi oblíben a na republikových i světových závodech dosahují naši závodníci skvělých výsledků.
K tomuto sportu potřebujeme psa :-), kšíry na psa, speciální vodítko s tlumiči nárazů pro běh se psem a opasek.

neboli lov kořisti :-). Většinou jde o kůži taženou navijákem po 700 metrů dlouhém různorodém terénu ve všech možných směrech. Startují vždy dva psi stejné rasy a pohlaví barevně rozlišeni dečkou. Závod se běží na dvě kola, rozhodčí sleduje a hodnotí výkony psů podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost. Závodící pes může získat v jednom kole až 100 bodů, minimální počet bodů pro start v druhém kole je 50 bodů. Trať by vždy měla být navržena tak, aby si pes zabraný do lovu nemohl ublížit. I u tohoto sportu se konají republikové a světové závody, kde psi předvádějí své lovecké a strategické schopnosti. Psi se při lovení nesmí navzájem napadat, ale naopak by měli umět spolupracovat.
Coursing mohou běhat všichni psi, a to s PP i bez PP, ale měli by splňovat určité podmínky, viz níže.

coursing

Majitel psa by měl mít vždy na paměti, že nejde jen o to zvítězit, ale prožít se svým psím kamarádem zábavné a společné chvíle. Pes se snaží páníčkovi udělat radost a prostě to vždy nemusí být na jedničku :). Takže sportu zdar a psům zvlášť :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..