Pes a nebezpečná osina

tráva - osinaKaždým rokem se majitelé psů potýkají s problémem zvaným „travní osina“. Je to semínko trávy, které má na jedné straně malé ostré štětinky – osiny. Spousta majitelů psů jistě ví o čem mluvím.  Border kolie, pudlové, kokršpanělé a spousta dalších dlouhosrstých plemen jsou tímto travním vetřelcem ohroženi. Osina totiž dokáže v těle psa až neuvěřitelně cestovat.

Osina se zapíchne na jednom místě, a díky zpětným háčkům se postupně vstřebá do psí kůže. Za několik dní už pak osina klidně může být i o několik  centimetrů dál! Osiny působí psu bolest, podrážděné místo si olizuje a snaží se tím si od bolesti ulevit. V mnoha případech se ranka zanítí. Pokud se osina schová pod kůži, měli bychom nechat na veterináři, aby psovi pomohl. Nějaké domácí léčení je neúčinné a psa jen zbytečně trápí.

psí tlapa v trávě - Big Foot - photo by MeHere, www.sxc.hu

I my jsme se s tímto problém již setkali. Byla jsem na procházce s naší psí slečnou a jako pokaždé řádila na travnatém porostu. Po příchodu domů jsem při vyčesávání zjistila na hřbetě tlapky nějaký zapíchnutý předmět – byla to právě travní osinka. Pinzetou jsem ji vyjmula a celé místo vydesinfikovala. Naštěstí jsme osinu našli hned na počátku, takže se nestihla pořádně zapíchnout. Již za pár hodin se podrážděná tlapka pěkně uklidnila. Přesto jsem tlapku ještě několik dní kontrolovala.

Po této zkušenosti kontroluji srst naší Jacky mnohem pečlivěji. A není vůbec od věci kontrolovat celého psa, nejen tlapky. Pes se rád válí v trávě a osina se tak může zachytit kdekoli na těle.

Jak se před nebezpečím osiny nejlépe chránit?

  • vyhýbat se vysokému, neupravenému porostu a suché trávě
  • psovi ostříhat tlapky a meziprstí
  • po každé procházce jej vyčesat a pořádně zkontrolovat srst

Zažili jste už něco podobného se svým pejskem? Napište nám o tom do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..