Psí plemena – Afghánský chrt

afghánský chrt - zdroj - cs.wikipedia.orgPrvní zmínky o tomto starobylém plemeni jsou již z prvního tisíciletí našeho letopočtu. Jak už jeho pojmenování napovídá, tento druh chrta pochází z Afghánistánu. Samozřejmě, že původní afghánský chrt měl odlišnou podobu od té nynější. Rozlišovaly se dva druhy edu review afghánských chrtů – horský nebo nížinný. Horský chrt měl delší hustší srst aby vydržel drsné horské podnebí, nižinný byl zase rychlejší a lehčí. Afgháni velmi dobře zvládali  mrazivé počasí i zcela opačné prostředí horké pouště. Byli to hlavně lovečtí psi, kteří nezřídka museli zvládnout i velkou kočkovitou šelmu.

CHARAKTERISTIKA

1) Zařazení
Afghánský chrt se řadí dle FCI do desáté skupiny – chrti

2) Vzhled
Tento chrt se nese velmi vznešeně s hrdě vztyčenou hlavou. Ladná chůze podtrhuje jeho celkovou eleganci. Má dlouhý užší čenich, uši těsně přiléhající k hlavě, pokryté dlouhou srstí. Trup má afghán rovný, s mírně spadenou zádí.

3) Velikost
výška v kohoutku: fena 63 – 69 cm, pes 68 až 74 cm
váha 23 až 27 kgafghanský chrt - Dog on couch - zdroj - cs.wikipedia.org

4) Srst a barva
Na žebrech, na předních i zadních končetinách a na slabinách má chrt dlouhou a velmi jemnou srst. U dospělých psů od plecí směrem dozadu a podél hřbetu je srst kratší a hustá. Od lící dozadu je srst dlouhá, se zřetelnou hedvábnou kšticí. Na lících je srst krátká. Uši a běhy jsou dobře osrstěné. Zápěstí smějí být holá. Srst vyžaduje náročnou a každodenní péči, údržbu a pročesávání. Barvu srsti má afghánský chrt různorodou, je dovolena jakákoliv barva srsti od světlé až po žíhanou až černou.

5) Povaha
Afgánský chrt působí důstojným a vznešeným dojmem. Má typický orientální výraz a chová se zdrženlivě. V boji dokáže být přiměřeně ostrý, původně se totiž používal jako lovecký pes. Je to velmi sebevědomé zvíře, není to pes vhodný pro začátečníky. Vyžaduje citlivé zacházení, pochopení své uzavřenější povahy a toleranci. Ale i když jsou tyto podmínky dodrženy, majitel od něj nemůže očekávat absolutní poslušnost. Vyžaduje mnoho pohybu a vyžití, je vhodný pro sportovní činnost.

6) Věk a zdraví
Dožívají se 13 až 14 let.
Afghánský chrt není dle literatury a dostupných informací zatížen žádnou chorobou. Nicméně se u chrta může objevit šedý zákal oční čočky (Katarakta). Toto onemocnění způsobuje zhoršení zraku u psa.

zdroj: cs.wikipedia.org

Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky se svým psím kamarádem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..