Psí sporty 3. díl

Mnoho majitelů psů se snaží svému psímu kamarádovi vytvořit co nejlepší životní podmínky, jako jsou měkoučký pelech a kvalitní potrava. Mezi ty méně důležité bohužel často patří i psychické vyžití, které ze psa dělá spokojené a vyrovnané zvíře. Páníčci chodí se svými pejsky na dlouhé procházky, do psích salónů a někteří na výcvikové hřiště. Ale jsou i majitelé, kterým tyto běžné činnosti nestačí – hlavně jejich psům a hledají zajímavější a náročnější zábavu pro sebe a své psí kamarády. Psích sportů je v dnešní době mnoho a každý si určitě z nepřeberné nabídky může vybrat právě ten vhodný pro svého psíka.

Flyball

vznikl přibližně v roce 1970 v Severní Americe. Ale až v roce 1985 vznikla flyballová asociace, která sjednotila pravidla pro tento sport. Tato sportovní disciplína je pro velmi aktivní psy, kteří potřebují pohyb. Pes při překonávání překážek musí prokázat rychlost a inteligenci. Na startu se utkávají dvě čtyřčlenná družstva, psovod vyšle psa na překážky po jejich překonání pes skočí na bednu provede otočku čímž aktivuje vystřelení míčku, který musí pes chytit a běžet s ním zpět na startovní čáru. Jakmile první pes doběhne okamžitě vystartuje druhý. Vítězem je družstvo, které má první v cílové linii všechny čtyři míčky. Důležitá je souhra celého mužstva, absolutní orientace psa na psovoda  a velmi dobrá snášenlivost psů mezi sebou. 

Výběr z pravidel:

 • Každé družstvo si přiveze svůj vlastní box.
 • Míčky musí mít vlastnost tenisáku, tzn. že musí skákat a kutálet se.
 • Skokové překážky musí mít výšku nejméně 17,5 cm, nejvíce pak 35 cm.
 • Každé družstvo se skládá nejméně ze čtyř psů a čtyř psovodů, nejvíce však se šesti psů a šesti psovodů a jednoho nabíječe boxu.
 • V jednom běhu mohou závodit pouze čtyři psi, dva mohou být jako náhradníci.
 • Závod dvou družstev posuzuje minimálně pět rozhodčích.
 • Rozhodčí může vyloučit agresivního psa, přičemž míru agresivity posuzuje hlavní rozhodčí.
 • Rozhodčí může vyloučit psa ze soutěže, pokud usoudí, že není zcela v pořádku.

Závodu se mohou zúčastnit:

 1. registrovaná družstva
 2. náhodná družstva
 3. družstva veteránů
 4. psi starší 15-ti měsíců

Máte nějaké zkušenosti s tímto psím sportem? Nebo dokonce slavíte se svým věrným kamarádem úspěchy z nějaké soutěže? Pochlubte se s nimi a napište nám o nich do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..