Psí plemena – Šeltie (Sheltie)

šeltie - cs.wikipedia.orgShetlandský ovčák, sheltie – šeltie pochází ze Shetlandských ostrovů severně od Skotska a začala se vyvíjet již v 17. století. Nevypadaly však vždy tak, jako dnes. Ze začátku by se daly přirovnat spíše k malé border collii. Do své dnešní podoby se dostaly až kolem roku 1940. Do této doby byl vzhled každého jedince dost rozmanitý. Hlavní příčinou takových rozdílů bylo, že se anglický kennel klub nemohl dohodnou na standardní výšce a preferovaly se úplně jiné kostry než dnes. Někteří chovatelé se chtěli přiblížit vzhledu malé kolie a tak se dostávali do chovu šeltií malí jedinci kolií, kteří však krom krásy srsti zadělali na věčné problémy s výškou ve vrzích. Na rozvoji šeltie se nepodílela zdaleka jen kolie, spíše naopak. Kolie dodala pouze konečný elegantní vzhled, původem jsou šeltie pravděpodobně potomky špicovitých a severských plemen, Kavalír king charles španělů a částečně mají také podobný původ jako border collie. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k hlídání a shánění stád ovcí. Ve své domovině pracují šeltie se stády ovcí i dnes. Většinou je využívána hlavně jako domácí společník, na různé psí sporty jako agility nebo psí tanec – dog dancing.

CHARAKTERISTIKA

1) Zařazení
FCI  I. Ovčáci a honáčtí psi, sekce Ovčáci

2) Vzhled
Sheltie  má dlouhý úzký čenich, uši postavené, směřující dopředu, pouze špičky jsou svěšené. Delší trup nesou svalnaté rovné končetiny. Celkový vzhled je vyvážený a harmonický.

3) Velikost
výška v kohoutku: fena 35,5 cm, pes 37 cm váha: 6 až 8 kg
ležící sheltie - Dog in Leaves 1- photo by jodiferjun , www.sxc.hu 4) Srst a barva
Srst sheltie je dvojitá, vnější chlupy jsou dlouhé, drsné textury a rovné, podsada je jemná, krátká a přilehlá.
Sheltie má širokou škálu barev srsti:

  • sobolí: od světle zlaté až po sytě mahagonovou, stínování je povolené, avšak barva stínování musí být velmi sytá.
  • blue-merle: jasná, stříbřitě modrá, s černým melírováním a mramorováním.  Velké černé fleky, břidlicově šedá nebo rezavá ve svrchní srsti i v podsadě jsou vysoce nežádoucí. Celkový dojem musí být modrý.
  • tricolor: tmavě černá na trupu, přednostně se sytými tříslovými znaky.
  • černo-bílá a černá s tříslovou jsou také uznávané barvy.

5) Povaha
Sheltie je oddaný, veselý pes milující svého majitele. Neměl by být nervozní nebo hysterický, ale může být rezervovaný vůči cizím lidem. Je velmi pracovitý a má rád jakékoliv zaměstnání, kde je využita inteligence psa. Pokud se sheltie nudí a není využitý její elán, může si krátit dlouhou chvíli ničením vybavení bytu. Sheltie je vhodná pro různé psí sporty, například agility, tanec se psem a jiné.

sedící sheltie - MacDuff - photo by 2windspa , www.sxc.hu6) Věk a zdraví
U tohoto plemene se sleduje nemoc očí zvané CEA (Collie Eye Anomaly ), což je onemocnění sítnice, které může v nejtěžších formách způsobit i slepotu psa. Dá se ale zjistit již ve velmi ranném věku běžným očním vyšetřením. Dalším očním onemocněním je PRA ( progresivní retinální atrofie), jedná se o dědičné onemocnění, kde odumírají světločivné buňky sítnice. Toto onemocnění vede vždy k úplnému oslepnutí psa. Katarakta neboli šedý zákal se projevuje zkalením oční čočky. Vývoj šedého zákalu je postupný, čočka může být zčásti nebo úplně zakalená. Při úplném zakalení oko vnímá pouze světlo nebo tmu.

Pokud má sheltie odpovídající péči, dožívá se vysokého věku až 15 let.

Sheltie je milý malý společník na dlouhé procházky přírodou, můžete ji vzít lehce do tašky a cestovat pohodlně v dopravních prostředcích.

Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky se svým psím kamarádem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..