Psí plemena – Baset Hound

baset hound - zdroj - cs.wikipedia.orgToto starobylé plemeno vzniklo v 16. století ve Francii. Baset Hound se řadí mezi lovecká plemena, honiče malé velikosti. Slovo baset pochází z francouzského slova bas, což znamená nízký, hound je pak francouzsky pes. Takže v překladu Baset Hound sildenafil no prescription znamená nízký pes. Ve Velké Británii se baset objevil až v 2. polovině 19. století. Poprvé se baset ukázal na výstavě v anglickém hrabství West Midlands ve ve městě Wolverhamptonu v roce 1875. A v  roce 1883 vznikl první klub příznivců baseta. Nadšenou obdivovatelkou basetů byla královna Alexandra, manželka Eduarda VII., která se s nimi pravidelně účastnila výstav. Jeden z jejích psů dokonce zvítězil v roce 1909 na Crufftově výstavě. V dnešní době se Baset Hound využívá především jako lovecký pes nebo rodinný společník.
veroxybd.com

1) Zařazení
FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3. – Honiči malé velikosti
S pracovní zkouškou.

2) Vzhled
Baset je známý pro své dlouhé, plandající uši, krátké silné nohy a svým sladkým, ale smutným výrazem. Hlava je kopulovitá, výrazně zakončená, mírně zúžená směrem k nosu. Uši jsou dlouhé a sametové, nasazené pod očima. Oči tmavé až hnědé. Pozornost poutá povyslé růžové dolní oční víčko a těžké vrásčité obočí. Nos je černý, u světle zbarvených psů hnědý. Tělo baseta je široké a dlouhé, s krátkýma zavalitýma nohama, s volnou zvrásněnou kůží a širokýma těžkýma tlapama. Ocas je dlouhý a zúžený, nošený vzpřímeně, při pohybu zkroucený nahoru. Srst je hladká, přiléhavá, ale není příliš jemná, zbarvená hnědo-černo-bílo, citrónovo-bílo nebo jinou barvou typickou pro loveckého psa.

baset hound štěňata - zdroj - cs.wikipedia.org

3) Velikost
Výška v kohoutku:  33 až 38 cm
Hmotnost: 18 až 27 kg, standard FCI hmotnost neuvádí, ta se vypočítává podle výšky v kohoutku.

4) Srst a barva
Baset Hound má hladkou, krátkou a přiléhající srst, nikdy však příliš jemnou. Srst tvoří čistý a nezpeřený obrys těla. Dlouhá a jemná srst je vysoce nepřijatelná.
Zbarvení je: černo bílo tříslové (tricolor), nebo citrónovo bílé (dvoubarevné). Jiné zbarvení je nepřijatelné.
I když má baset krátkou srst, je nutné ji alespoň jednou týdně vykartáčovat a podle potřeby vystříhávat chlupy mezi polštářky na nohou.

5) Povaha
Baset má živou, přátelskou a dobromyslnou povahu. Jeho snášenlivost je mimořádně vysoká, což z něj dělá ideálního společníka pro děti. S ostatními psy se snáší velmi dobře, dokonce i ke kočkám je tolerantní. Pro svou dobráckou povahu není vhodný jako hlídač. I když to jeho postava nenapovídá, miluje dlouhé procházky, které od svého páníčka přímo vyžaduje. Baset je vytrvalý a houževnatý pes. Svým hlubokým a dunivým štěkotem vzbuzuje respekt.

6) Věk a zdraví
Tito úchvatní psi se při správné péči dožívají až 12 let.
I když baset nemá speciální nároky na krmivo, výživové hodnoty by měly odpovídat velikosti a váze plemene. Musíme také klást zvýšenou pozornost krmné dávce. Baseti totiž mají sklony k obezitě, vzhledem k jejich tělesné konstrukci a krátkým nohám je překrmování nanejvýš nežádoucí. Vzhledem k povislým uším je třeba jejich pravidelná péče, abychom předešli zánětu zvukovodu. Také klademe patřičnou péči záhybům kůže, kterou pravidelně čistíme a po koupání ji vždy důkladně vysušíme.

Baset Hound je netradiční plemeno a ne ke každému se hodí. Nesmíme zapomínat, že je to lovecké plemeno a vyžaduje proto každodenní zaměstnání a dlouhé procházky. U nás toto plemeno není příliš rozšířené, ale kdo si baseta jednou pořídí, zůstane mu většinou věrný po zbytek života.

Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky se svým psím kamarádem.

7 komentářů u „Psí plemena – Baset Hound“

 1. Tento pejsek je moc hodné pěkné a hravé určitě doporučuji lidem si ho pořidít.Cvičení je obtížnějši jinak je to výborný kamarád.

  1. Baset je hodně zajímavé plemeno. Jednou na procházce s naší pudlí slečnou jsem potkala zaběhnutého baseta. Nejdřív jsem z něj měla respekt, protože i když působí neohrabaně tak zdání klame. Byl čilý a veselý. Vyzýval naší fenku ke hře a jeho hřmotný štěkot se rozléhal celým lesem. Klidně s námi kráčel až na kraj lesa, kde ho již sháněl nešťastný páníček. Přeji Vám hodně úspěchů v chovu a zdravé pejsky.

  2. Výborný a skvělý kamarád. Ten můj si bohužel tuto sobotu po 12 letech odběhl tam nahoru honit kočky. Děkuji mu za to, že jsme mohli být tolik let věrnými kamarády. Doufám, že mě brzo nějaký jeho kamarád zase rozveselí.

   1. To je mi líto, ale dvanáct let je nádherný věk a teď jak píšete se prohání v psím ráji. Přeji vám abyste brzo našla psího kamaráda, který pomůže zacelit bolavé rány.

 2. rozhoduji se jakýho pejska si mam pořídit a baset se mi hned vybavil jako první ale bydlím v bytě, takže nevím jestli basetům nevadí žít v bytě

  1. Dobrý den, když to vezmeme obecně, tak pes je spokojený kdekoliv, když se mu majitel věnuje a uspokojuje psovi veškeré fyzické a psychické potřeby. Pokud tráví pes celý den sám na veliké zahradě, určitě není spokojený, ba naopak trpí. Na druhou stranu, pokud je pes žijící v bytě pravidelně venčen, krmen a majitel s ním pravidelně cvičí, je pes spokojený jak želva 🙂 a nezáleží na jeho velikosti.

   Takže by měla být spíše položena otázka, kolik času mohu věnovat psovi, jaké jsou moje kynologické schopnosti. Jak vidíte, není to ani tak o psovi, jako o vás.

   Zaměřte se na to, co budete po psu vyžadovat, zda chcete pouze společníka na procházky kolem domu, nebo na dlouhé pochody. Jestli chcete skládat zkoušky z výkonu, plavat se psem, běhat agility, provádět canisterapii, atd. Důležité je také zjistit, k čemu bylo dané plemeno vyšlechtěno a jaké bylo jeho původní využití, protože spousta plemen již dnes nepracuje v oboru pro jaký bylo vyšlechtěno, ale stále má v sobě tyto vlastnosti hluboce zakořeněny.

   Dalším důležitým faktorem jsou jistě i peníze, kolik chci a mohu investovat do krmení, veterinární péče. Větší pes rovná se vyšší krmná dávka, vyšší dávkování léků, větší psí exkrementy :-).

   Můj volný čas také určuje, jak moc se mohu a chci starat o srst daného plemene, dlouhá srst znamená pravidelné česání, velmi krátká srst zase nutnost zimního oblečení.

   Co se týče fyzické dispozice plemene Baset hound, jde o těžkého psa, a častá chůze ze schodů pro něj není zcela vhodná. Bydlíte-li tedy např. ve 4. patře bez výtahu, nebylo by to pro klouby Baseta a tedy jeho zdraví zrovna ideální.

   Přeji Vám šťastnou ruku při výběru plemene, ale i pohlaví vašeho pejska.

   Radka

  2. my máme baseta v bytě a je tam spokojený 🙂 ale pozor na výchovu… zyvkl si na peřiny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..