Psí parazit – Škrkavka psí (Toxocara canis)

škrkavka psí - zdroj - cs.wikipedia.orgKdyž bylo naší pudlici Jackie asi půl roku, začala mít zdravotní problémy a najednou nechtěla nic žrát. Když už se jí do žaludku dostal alespoň kousek jídla, po chvíli jej zase vyzvracela. Téměř nepila a divně ji škruntalo v břiše. Měla silný a světle žlutý hlenovitý průjem. Pak jsem si jednou všimla u jejího konečníku nějaké bílé housenky. K mému zděšení to bylo živé, později jsem se od veterináře dozvěděla, že to byla škrkavka. Velmi mne to udivilo, protože jsem s Jackie byla na preventivním odčervení. Veterinář mi tehdy vysvětlil, že  první odčervení ještě u chovatele nebylo dostačující, proto poslední preventivní štěněcí odčervení nemělo ten správný účinek.Климат-контроль

Škrkavka psí je jeden z nejrozšířenějších parazitů světa. Dospělý pes se může nakazit kdekoliv venku, stačí pozřít infekční vajíčka. Štěně se může nakazit již v děloze matky, nebo dokonce i při kojení. Proto je nutné štěňata již v útlém věku pravidelně a preventivně odčervovat. Většinou se štěňata odčervují ve 2 týdnech věku a pak ve 4, 6 a 8 týdnu věku. Někteří veterináři doporučují další odčervování opakovat v měsíčních intervalech. Dospělý jedinci by měli být odčervováni nejméně dvakrát do roka, nejlépe čtyřikrát do roka.

Vývoj: Oplozená vajíčka produkovaná samičkami škrkavek jsou vylučována trusem do vnějšího prostředí, kde se postupně rýhují. Ve vajíčku se rýhováním postupně vyvíjí larva 1. generace. Ta se ve vajíčku dvakrát svléká až do stádia larvy 3. generace. Toto stádium je již infekční. Vývoj larvy ve vajíčku trvá v závislosti na teplotě vnějšího prostředí 2 až 5 týdnů. Při teplotách pod 8 °C se larvy nevyvíjí a cyklus je přerušen, avšak vajíčka jsou nadále životná a při vzestupu teploty vývoj opět pokračuje. Teploty nad 35 °C již způsobují velkou úmrtnost larev, vysoké teploty nad 50 °Celsia a teploty pod bodem mrazu vajíčka s larvami usmrtí.

vývoj škrkavky - zdroj - cs.wikipedia.org

Zařazení Škrkavky psí:

Říše: živočichové

Kmen: hlístice

Třída: Secernentea

Řád: škrkavice

Nadčeleď: Ascaridoidea

Čeleď: Toxocaridae

Rod: Toxocara


škrkavky psí - zdroj - cs.wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..