Nový pořad TV Nova – Polepšovna mazlíčků

TV Nova - Polepšovna mazlíčkůPořad o výchově nezvladatelných psů a koček televize Nova spustila od 5.  září, a uvidíme jej každou sobotu. První díl byl o argentinské doze, což je dobrý hlídač, původně vyšlechtěný k lovu divokých prasat a pum, který však špatně vychází s jinými psy, nemluvě např. o kočkách. Nova si na poradenství se psími miláčky najala odbornici, kterou je MVDr. Hana Žertová. Ta je profesí veterinární lékařka, která se specializuje na nápravu chování psů.

Paní doktorka samozřejmě zjistila to, co nám již několik let ukazuje Victoria Stilwell v pořadu Buď já nebo pes, běžícím v češtině na televizní stanici Spektrum (ta je dostupná v kabelových televizích, či na O2 TV). Majitelé svého psa jako obvykle absolutně nezvládají, jsou nedůslední v jeho výchově, svého pána doga poslouchá minimálně a paní už vůbec.

TV Nova - Polepšovna mazlíčků - doktorka Žertová

Doporučením pro mladé majitele argentinské dogy bylo chodit na delší procházky a cvičit nějaké čtyři základní povely: „sedni“, „lehni“, „k noze“ a zákazový povel „ne!“. Jelikož v domě měli majitelé i několik koček a jednu z nich už doga dokonce zardousila, doporučila doktorka Žertová nevpouštět psa do některých zón domu vůbec a jinam jen ve společnosti majitelů.

TV Nova - Polepšovna mazlíčků - díl první - majitelé a jejich doga

Majitelé psa by se měli sjednotit v povelech a jejich provádění (postoj, tón, razance, …), aby nepůsobili v hlavě psa zmatek, jako tomu bylo doposud.

Dalším krokem měsíční „terapie“ ordinované televizí Nova byla bohužel jen krátká návštěva profesionáního cvičitele, který kladl důraz na důslednost výcviku a přizpůsobení výcviku psa dle plemene. V domě se toho však v průběhu natáčení moc nezměnilo, doga sice byla častěji venčena, ale stále byla pánem zahrady, výcvik byl ze strany majitelů nedůsledný a jen se potvrdila slova doktorky Žertové při první návštěvě, že si majitelé pořídili psa, na kterého co do výchovy rozhodně nemají.

TV Nova - Polepšovna mazlíčků - díl první - argentinská doga

Při procházce venku v neznámém prostředí doga neposlouchala ani samotného majitele, při obyčejném povelu dokonce na svého majitele zavrčela (možná však díky škubnutí vodítkem, na kterém dogu držela doktorka Žertová). Zatím jde o psího „puberťáka“, ale nebudou-li s ním majitelé trénovat více, pravidelně a důsledně, může se doga v dospělosti stát podle paní doktorky Žertové natolik dominantní a problematická, že by mohlo být jediným řešením dát ji na utracení.

TV Nova - Polepšovna mazlíčků - doktorka Žertová a doga

Jelikož máme doma nastudovány desítky dílů pořadu Buď já nebo pes, který se nám většinou líbí a zdá velmi povedený, první díl pořadu Polepšovna mazlíčků se nám nijak extra nezalíbil, nepůsobil nijak výchovně a nedočkali jsme se žádných zajímavých návodů, jak vlastně vychovávat tak velkého psa, jakým je právě argentinská doga.

TV Nova - Polepšovna mazlíčků - díl první - argentinská doga na gauči

Pořad Polepšovna mazlíčků evidentně nepomohl ani samotným majitelům argentinské dogy, jelikož na konci pořadu nebyl v chování psa vidět žádný zásadní rozdíl. V zatím mnohem lepším pořadu Buď já nebo pes televizní divácí od Victorie Stilwell vždy názorně uvidí, jak se mají ke svému psovi chovat, jak mají provádět povely a hlavně vždy na konci uvidíme, že se majitelé všemu naučí a pes nejenže začne poslouchat a stane se viditelně klidnějším (a snad i spokojenějším), ale také přestane dělat to, proč si majitelé psa cvičitelku zavolali na pomoc (agresivita, kálení či močení v bytě, skákání po lidech, žraní výkalů, kradení jídla ze stolu a pod.).

Odbornice Polepšovny mazlíčků – doktorka Žertová na nás působila spíše jako teoretička než jako člověk denně pracující se psy, nehledě na to, že její vystupování vůbec nebylo poutavé. Majitele argentinské dogy sice hned při první návštěve seřvala co si to pořídili za psa kterého nezvládají, ale jinak hrála roli šedé myšky, namísto cvičitele lidí a psů, jako to umí právě Victoria Stilwell.

Jeden komentář u “Nový pořad TV Nova – Polepšovna mazlíčků”

  1. Podle mě tohle bylo katastrofální. Pes byl ihned označen za dominantního agresora, i když ve skutečnosti to bylo pouze nevychované a rozmazlené štěně které bylo jinak v pohodě. Nezdá se mi, že by Žertová psům rozuměla natolik aby mohla být v takovém to pořadu na který se budou dívat nejspíše stovky lidí a budou se podle ní řídit. Potom by byl (podle ní), každý větší nezvladatelný pes na utracení. Z pořadu se cítím opravdu všelijak, začáteční titulky kde jsou psi zobrazování jako trestanci a dívá se tam na ně jako na ty největší zločince mi příjde fakt směšné, protože za to co z nich je může jejich pán a ne oni. Nechci schazovat televizi Nova, ale když jsem se dozvěděla že tohle bude dělat, tak sem si říkala že z toho nic dobrého nebude, už jen kuli tý nově. Ale nechtěla jsem pomlouvat dřív než jsem to viděla a tak jsem se na to podívala, viděla jsem, posoudila jsem a to mi stačí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..