Standard plemene: Staroanglický ovčák – Bobtail

bobtailBobtail nebo-li staroanglický ovčák, pochází z Anglie. První zmínky o tomto starobylém plemeni nacházíme již kolem roku 1870, dokonce první vystavovaný pes byl zaznamenán v roce 1865. Původně byl využíván pro ochranu stád a jeho pohánění. Ještě dnes se najdou milovníci tohoto plemene, kteří jej využívají jako ovčáckého psa. Je to nebojácný, pracovitý pes. Ani Bobtailovi se nevyhnul módní boom a tak množitelé produkovali agresivní zvířata, dnes je ale plemeno Staroanglického ovčáka již vyrovnané. Bobtail je nápadný svou krásně bohatou srstí, která vyžaduje náročnou péči. Není nic smutnějšího, než zanedbaný pes. Proto by si měl každý důkladně rozmyslet, než si takové plemeno pořídí, zda bude mít dostatek času a financí.

 

Standard plemene:

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 29.10.2003

VYUŽITÍ: Ovčácký pes.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 1 Ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů).
Sekce 1 Ovčáčtí psi.
Bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED: Silný pes čtvercového formátu, velké symetrie a celkově zdravého vzhledu. Bez jakéhokoliv náznaku vysokých nohou, se všemi částmi těla bohatě osrstěnými. Podsaditý, svalnatý, robustní pes s navýsost inteligentním výrazem. Přirozené kontury nesmí být uměle měněny stříháním nůžkami ani sestřihováním. Tento pes má velkou vitalitu. Má jemně stoupající horní linii a při pohledu shora trup hruškovitého tvaru. Při pomalém i rychlejším kroku je pohyb typicky houpavý. Jeho štěkot má zvláštně zabarvený tón.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Tlama měří zhruba polovinu celkové délky hlavy.
V postoji je kohoutek poněkud níž než bedra.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Poslušný pes vyrovnané povahy. Odvážný, věrný a důvěryhodný, bez jakýchkoliv známek nervozity nebo nevyprovokované agresivity.

HLAVA: Ve správném poměru k velikosti těla.

Lebeční partie:
Mozkovna: Prostorná, poměrně čtvercová. Dobře klenutá nad očima.
Stop: dobře vyjádřen.

Obličejová partie:
Nosní houba: Široká a černá. Široce otevřené nozdry.
Tlama: Silná, čtvercová a ostře useknutá,
Čelisti / zuby: Zuby silné, velké a pravidelně usazené. Nůžkový skus: čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Klešťový skus se toleruje, ale není žádoucí.
Oči: posazené široko od sebe. Tmavé nebo jedno oko modré druhé hnědé.Obě oči modré jsou přijatelné. Světlé oči jsou nežádoucí. Pigmentace očních víček je preferována.
Uši: Malé a nesené ploše přilehlé ke stranám hlavy.

KRK: Poměrně dlouhý, silný, půvabně klenutý.

TRUP: Poměrně krátký a kompaktní. V postoji je kohoutek poněkud níž než bedra.
Bedra: Velmi pevná, široká a mírně klenutá.
Hrudník: Hluboký a prostorný hrudní koš. Žebra dobře klenutá.

OCAS: Obvykle kupírovaný nebo přirozeně krátký ocas.
Kupírovaný: Obvykle zcela kupírovaný.
Nekupírovaný: V postoji nenápadný. Nízko nasazený. Nikdy není zatočený ani nesen nad hřbetem, bez patrného háčku. Dobře osrstěný bohatou srstí tvrdé textury.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny dokonale rovné, s dobrou kostrou, nesoucí trup dobře nad zemí.
Plece: Dobře uložené, směřující dozadu, užší u vrcholu kohoutku než u vrcholu plecí. Těžké plece jsou nežádoucí.
Lokty: Těsně přiléhají k hrudnímu koši.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Pánevní končetiny dobře pokryté srstí, oblé a svalnaté.
Kolena: Dobře zaúhlená.
Bérce: Dlouhé a dobře vyvinuté.
Hlezna: Nízko posazená. Při pohledu zezadu by hlezna měla být dokonale rovná.

TLAPY: Nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Malé, kulaté a těsně uzavřené. Prsty dobře klenuté. Polštářky tlap jsou silné a tvrdé. Paspárky se odstraňují.

CHODY / POHYB: Při pohybu se v kroku vzadu projevuje medvědovité houpání. V klusu předkrok bez námahy a silný posun zezadu. Končetiny se pohybují rovně podél osy pohybu. Velmi pružný cval. V nižších rychlostech mohou někteří jedinci mít tendenci k mimochodu. Při pohybu může být hlava nesena přirozeně níž.

OSRSTĚNÍ:

Srst: Bohatá, dobré hrubé textury, není rovná, ale chundelatá a bez kadeření. Podsada je velmi hustá a nepropouští vodu. Hlava a mozkovna jsou dobře pokryty srstí, uši jsou středně osrstěny, krk dobře osrstěný, hrudní končetiny silně osrstěné po celém obvodu, záď a pánevní končetiny mají bohatší osrstění než ostatní části těla. Kvalita, textura a bohatost srsti mají v hodnocení přednost před pouhou délkou.

Barva: Všechny odstíny šedé, grošované (grizzle) nebo modré. Tělo, záďa pánevní končetiny jsou jednobarevné s bílými ponožkami nebo bez nich. Bílé skvrny v jednobarevné oblasti nejsou upřednostňovány. Hlava, krk, hrudní končetiny a podbřišek musí být bílé se znaky nebo bez. Veškeré odstíny hnědé jsou nežádoucí.

VELIKOST:
Psi 61 cm (24 palců) a více.
Feny 56 cm (22 palce) a více.
Typ a symetrie mají hlavní důležitost, nesmějí být nikdy podceněny kvůli výšce.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa. Jedinci vykazující fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá v šourku.

Zdroj: www.bobtailclub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..