Psí plemena – Australský honácký pes

australský honacký pes - zdroj: cs.wikipedia.orgAustralský honácký pes pochází jak nám již název napovídá z Austrálie. Plemeno vzniklo v 19. století a bylo používáno k práci s dobytkem. Při této práci musel pes využívat své dominance vůči divokým kravám, být houževnatý, vytrvalý a neohrožený. V současnosti je využíván na farmách při práci s dobytkem, jako ostražitý hlídací pes nebo jako společník do aktivní rodiny. Dobře snáší jakékoliv počasí. Je náročný na pohyb, nedokáže prolenošit hodiny na gauči. Je velmi mrštný a rychlý. Pokud mu nepřipravíte odpovídající zaměstnání, stane se z něj obtížný pes. Má rád děti, dobře se snese s ostatními psy a zvířaty. Využítí nalezne například v agility a sportovní kynologii. V zahraničí se dokonce využívá k vyhledávání výbušnin a drog.

CHARAKTERISTIKA

1) Zařazení
Řadí se mezi plemena ovčácká, pastevecká a honácká.

2) Vzhled
Australský honácký pes by měl být svalnatý, atletický a silný bez jakékoliv stopy slabosti nebo křehkosti. Neměl by být nadměrně těžký nebo až zavalitý. Měl by mít vyvážené, pevné svalstvo.

3) Velikost
Výška v kohoutku:  fena 43 až 48 cm, pes  46 až 51 cm.
Hmotnost: 16 až 23 kg.australský honacký pes - zdroj: cs.wikipedia.org

4) Srst a barva
Srst má australský honácký pes hrubou, spíše mastnou, s hustou podsadou. Psa stačí jednou týdně nebo dle potřeby vykartáčovat. Jiná úprava srsti není potřeba.

– barva červená je geneticky dominantní barvou australského honáka a je složena z mixu červených a bílých chlupů, což vede k zázvorovému zbarvení.
– barva modrá
je tvořena z mramorování černých, šedých a bílých chlupů po celém těle. Modří psi by měli mít buď modrou srst s černými fleky nebo modrou srst s červeným pálením. U tohoto typu by neměly být červené znaky jinde, než na končetinách.
V obou případech není zbarvení jednotné. Zřetelné zbarvení je výsledkem bílých a šedých chlupů důkladně roztroušených mezi červenými a černými chlupy. Většina australských honáků má na čele bílý pruh nebo bílý flek. Občas také mají bílou tečku na ocase a bílou skvrnku na hrudi. Štěňata se rodí bílá s tmavšími znaky na hlavě a ocase, teprve postupem času tmavnou.

5) Povaha
Australský honácký pes je čilý, inteligentní, odvážný a hravý pes. Je dobrý a ostražitý hlídač, oddaný svému pánovi. Australan má vysoké nároky na pohyb. Vyžaduje zaměstnání při každém počasí, horko, mráz nebo déšť mu nevadí. Bezmezně miluje svého pána. Pokud je dobře socializovaný, vychází dobře s dětmi i ostatními zvířaty. Je snadno ovladatelný.

6) Věk a zdravíAustralsky-honacky-pes-stenata - zdroj: cs.wikipedia.org
Australský pastevecký pes se dožívá 12 až 14 let.

Dle chovatelů a dostupných informací není plemeno zatíženo žádnou chorobou.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Jste majitelem tohoto pozoruhodného plemene? Napište nám do komentářů pod článkem jaké s ním máte zkušenosti.

Jeden komentář u “Psí plemena – Australský honácký pes”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..