Přístup partnerů či rodiny k výchově psa

štěně labradora - Puppy - photo by Lisa2324, www.sxc.huDoma jste se shodli, že život bez psího miláčka není nic pro vás. Na internetu jste si vyhledali psí atlas a našli to pravé plemeno pro vás. Kontaktovali jste pár chovatelů, kteří zrovna mají štěňata k odběru nebo brzy čekají na jejich narození a dohodli si návštěvu. Na návštěvě u chovatele jste si prohlédli také maminku štěňátek, seznámili se blíže s plemenem a domluvili termín odběru vašeho psího miminka. Doma vše připravíte, nakoupíte krmivo na které je štěňátko zvyklé, nachystáte měkoučký pelíšek, misky z nerezu a plno hraček, se kterými si bude psík hrát. Nezapoměli jste na něco?

pes v posteli - Sleeping- photo by cahdequech, www.sxc.huPřivezli jste si domů psí miminko, je tak malinké, možná i trošku vyděšené, ale rozhodně strašně roztomilé. První noc bude samozřejmě spát s vámi v ložnici a nejlépe v posteli. Partner se sice zatváří trochu nasouhlasně, ale je to jen na jednu noc. Druhý den se ale situace opakuje, přece toho malého třesoucího se chudáčka nebudete nechávat někde samotného, že? Za měsíc už spaní pejska s vámi v posteli berete jako samozřejmost, ale váš partner se začne zlobit, na vás a také na štěně, i když to za nic nemůže.

Druhý problém může nastat u stolu. Psí chlupáči jsou jako děti, jejich zvědavost jim velí, aby chtěli vše co máte vy a dostat se k tomu za každou cenu je jejich štěněcí přirozenost. U oběda po vás skáčí a dožadují se malého sousta. Kňučí a žadoní těma svýma smutnýma očima. A vy neodoláte. Dáte mrňousovi malý kousek kuřete. U kávy v obývacím pokoji sedí tak dlouho před sušenkami, dokud mu nedáte ochutnat. Zatím nedosáhne na stůl aby se mohl obsloužit sám, takže vás k tomu ještě potřebuje. Ale už ví, že na stole se pro něj najde vždy něco dobrého. A máme další důvod k neshodám s partnerem.štěňata - Cute puppies - photo by mioawee , www.sxc.hu

Další problém může být venčení a uklízení po psovi. Je to malé štěně a potřebuje venčit častěji než dospělý pes. Také se může stát malá nehoda doma, kdo to bude uklízet? Partner jen tak prohodí, že je to přece váš pes, takže byste to měli uklidit vy. A časté procházky? Venku je zrovna mizerné počasí a partner se necítí moc dobře, zrovna běží v televizi fotbal nebo báječný seriál. A je po idylce.

Před pořízením štěňátka bychom si proto měli společně sednout a pořádně si vše rozebrat. Nejen jaké by to mělo být plemeno a jak se pejsek bude jmenovat. Důležité je shodnout se na jeho výchově a rozdělit si již předem povinnosti:

  • kdo bude psa krmit?
  • kdo bude chodit na ranní, odpolední a večerní venčení?
  • kdo bude chodit na procházky?
  • kdo bude po psovi uklízet?
  • kde bude mít pes svůj pelíšek?
  • může pes do postele?
  • může pes dostávat lidské jídlo?
  • může pes na gauč?
  • kdo bude se psech jezdit na veterinu?

Všechna štěňátka jsou krásná a roztomilá, po příchodu domů jim chcete dát to nejlepší tak, aby se cítila jako u své maminky. Ale u maminky se muselo poslouchat, byl tam nastolen jasný řád a neposlouchání se po psím trestalo. Štěně brzy vyroste a spát s obrovskou dogou na jednom letišti asi nebude moc pohodlné. Okousané chlebíčky pro návštěvu pro vás také nebudou dobrou vizitkou. Ujídání ale není problém jenom velkých plemen, i malý psík se dokáže dostat na kuchyňský stůl a pohodovat si na vašem nedělním obědě.

Napište nám do komentářů pod článkem, jak jste se vy vypořádali s rozdělením úkolů a povinností o vašeho psího kamaráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..