Agresivní sibiřský husky – Victoria Stilwell

sibiřský husky - Huskies running 2008 - photo by Seblington, www.sxc.huDevítiměsíční štěně sibiřského hasky ohrožovalo rodinu svou agresivitou a dominancí. I zkušená Victoria Stilwell z pořadu Buď já nebo pes byla zděšená, co si tento pes dovolí ke svým majitelům i k jejich přátelům. Pes byl přesvědčen, že je na žebříčku hierarchie na druhém místě za páníčkem a panička že je až na místě třetím. Byl na ni velmi agresivní, nedovolil ani aby seděla na gauči či na posteli. Dokázal ji již v devíti měsících téměř vyhnat z ložnice. Čůral také do postele, aby překryl její pach. Na všechny příchozí skákal a kousal do nich jako do hračky.

Victoria Stilwell otevřeně mladému páru sdělila, že se s takto kousavým psem za desetiletou dobu své cvičitelské kariéry ještě nesetkala. Rázně a zcela bez zbytečných ohledů jim sdělila, aby se neopovažovali pořídit si k takovému psu děti. Byl by to hazard s jejich životy. Co by takový pes udělal v dospělosti, když již odrostlé štěně zcela ovládne rodinu. V tomto případě si ani mužská polovina rodiny neuvědomovala alarmující situaci a teprve Victoria musela partnerům vše objasnit.Mladý pár si pořídil štěně sibiřského husky, který s nimi společně žil v domě. Psa si od chovatele odebrali již v pěti týdnech, proto se nenaučil správnému chování, které si štěňata předávají ve svých hrách. Nenaučil se, že kousnutí je nepříjemné a bolestivé. Paní chtěla malou čivavu, ale pán vybral plemeno sibiřského husky. Při správné výchově a adekvátním zaměstnání je sibiřský husky spolehlivý a milý společník. Co dělat abychom takto agresivního psa napravili?

  • Členové domácnosti se musí shodnout na jasných pravidlech, ideálně předem.
  • Pes nesmí do ložnice a na vyvýšená místa v celém bytě, jeho místo je vždy na podlaze nebo v pelechu.
  • Pes musí vždy dostávat potravu až jako poslední.
  • Ostatní členové demonstrují pojídání potravy z psí misky přímo před psem, aby bylo jasné kdo se na jakém žebříčku hierarchie nachází.
  • Nežádoucí chování – skákání, kousání nebo příliš bouřlivé vítání musí být „potrestáno“ odvedením do sklepa nebo jiné méně navštěvované místnosti, kde pes zůstane sám dokud se nezklidní, potom psa opět přivoláme mezi sebe. To opakujeme až do chvíle kdy pes pochopí, že za takovéto chování bude vykázán ze společnosti.
  • Každé korektní chování psa odměňujeme a posilujeme tak pozitivní a příjemné chvíle.

sibiřský husky - Husky Siberiano - photo by leiasc, www.sxc.hu Je úžasné sledovat Viktorii Stilwell, jak fungují její rady a pokyny. Na začátku pořadu vidíte nezkrotnou (téměř) bestii, která si podmanila rodinu i s okolím. Pak přijede Victorie, nejprve psa pozoruje jak se chová a jaký má problém. Pak názorně ukáže majitelům co mají dělat, jaká opatření jsou potřeba dodržovat. Na konci pořadu Victorie odjíždí od spokojených páníčků i psů.

Pomohla i vám Victoria Stilwell, využíváte její rady k výchově svého psího kamaráda?  Napište nám o tom do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..