Čipování psů – upřesnění

logo SVS ČRPřestože již doběhlo osmileté přechodné období, kdy se chovatelé psů (koček a fretek) mohli připravit na to, že od letošního července bude možné označovat zvířata pouze čipem, Komise stanovila, že bude nadále akceptováno označení zvířat, které bylo provedeno před 3. 7. 2011.
mountainsphoto.ru

Formulace nařízení o čipování je sice jednoznačná, přesto Komise na svých stránkách uvádí výklad, že zvířata tetovaná do 3. 7. 2011 nemusejí být navíc očipovaná, a to za podmínky, že tetování je dobře čitelné.

Jelikož v řadě členských zemí nebyla interpretace platnosti a podmínek nařízení jednoznačná, vznesl Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy, na toto téma dotaz na zasedání SCOFCAH v Bruselu (jednání šéfů veterinárních správ členských zemí). Odpověď by měla být závazná pro všechny členské země: Po 3. 7. 2011 se musí psi označovat pouze čipem, ale u těch, kteří byli tetováni do tohoto data, není nutné dodatečně aplikovat čip za podmínky, že je tetování dostatečně čitelné.

Přesto lze cestujícím po EU i do třetích zemí doporučit vyvarovat se nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole odpovídajícím orgánem v případě, že by tetování bylo špatně čitelné a nechat si označit čipem i psa, který již byl před 3. 7. 2011 tetován. Výhody čipu ostatně převažují nad tetováním. Například je snazší identifikace v případě, že se pes ztratí.

Samozřejmě by to byl ideální stav, aby každý pes u nás byl označen čipem, ale žádný zákon to nenařizuje. Obce toto označování podporují a poskytují i na takovéto označení příspěvek, nicméně zatím to povinné není.

Ovšem povinné je čipování při vycestování z ČR do jiného členského státu EU.

Jelikož se zdá, že některým chovatelům stále nejsou jasné některé skutečnosti, opakujeme, že ten, kdo vycestuje z ČR do jiné země EU se psem po 3. 7., musí mít psa označeného pouze čipem, (přičemž Evropská Komise posléze upřesnila, že bude nadále akceptováno tetování, které bylo provedeno před 3. 7. 2011).

Na svých webových stránkách Komise totiž uvádí výklad, že zvířata tetovaná do 3. 7. 2011 nemusejí být navíc očipovaná, a to za podmínky, že tetování je dobře čitelné. Jelikož v řadě členských zemí nebyla interpretace platnosti a podmínek nařízení jednoznačná, vydala Komise toto stanovisko: „Po 3. 7. 2011 se musí psi označovat pouze čipem, ale u těch, kteří byli tetováni do tohoto data, není nutné dodatečně aplikovat čip za podmínky, že je tetování dostatečně čitelné“.

I když je možné za zmíněné podmínky psy cestující z ČR do ostatních zemí EU nečipovat, jistě neudělá chybu ten, kdo tak učiní. Dost možná předejde nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole odpovídajícím orgánem v případě, že by tetování posoudil jako špatně čitelné. Ostatně výhody čipu jsou nesporné, mimo jiné je například snadná identifikace kdyby se pes ztratil. Lze tedy doporučit nechat si psa takto označit, i když s nimi za hranice chovatel nezamíří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..