Elektronický výcvikový obojek

Německý ovčák s obojkemMáte nevychovatelného psa? Každý vám říká jak je strašný a že s ním máte něco dělat? Raději se svým psem nikam nechodíte, jen aby nenapáchal nějaké škody, či abyste nemuseli být v neustálém napětí co zase vyvede? Nevíte jak přimět svého psa pochopit povely které mu dáváte? Nemáte čas chodit na cvičiště? Koupíte si tedy odborný časopis o psech a hledáte radu nebo pomoc. A ejhle, najdete báječný inzerát jak zvládnout nezkrotného psa pomocí elektronického obojku. Text inzerátu vám radí, jak jej jednoduše používat i jak snadné je s touto pomůckou získat 100% poslušného psa. Jaká je ale realita?

Pro některé majitele může být elektronický výcvikový obojek zdánlivě vynikající pomůckou pro ovládání a výchovu těžce zvladatelných psů, pro jiné však jen nehumánní prostředek. Co by asi pes nasadil na krk nám? Jaké elektrické šoky bychom dostávali pokaždé, když bychom psovi neporozuměli přesně podle jeho představ? Nebo by na nás použil rovnou hasičskou hadici namísto vodního spreje?

DRUHY ELEKTRONICKÝCH OBOJKŮ:

  • sprejový:  je to voda (někdy i s citronovým roztokem) vystříknutá pod tlakem ve formě spreje. Syčivý zvuk a vodní opar (případně citronový odér) psa překvapí a vytrhne  z nežádoucího chování. Obojek může mít zabudovaný mikrofon a při štěkání se aktivuje sprej sám nebo na dálkové ovládání s možností až tří stupňů intenzity. Při nekorektním chování sprej vystříkne a psa vyleká. Dle výrobců tato technologie zcela vyhovuje Zákonu na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb., novelizovaný zákonem č. 77/2004 Sb.). Prováděné testy údajně neprokázaly žádné vedlejší účinky.
  • výbojový – skládá se ze dvou částí: vysílací (malé dálkové ovládání) a příjímací (krabička umístěna na obojku).
    Z této krabičky z vnitřní strany trčí dvě elektrody, kterými se do krku psa pouští elektrické výboje. Intenzita elektrického výboje je rozlišována u různých typů obojků, podle velikosti psa a nastavené intenzity. Při vysoké intenzitě může výbojový obojek vypálit stopy do srsti či dokonce kůže psa!výcvik - education dog - photo by 201176, www.sxc.hu

Některé obojky jsou vybaveny i silnou LED diodou, která vám umožní vidět psa ve tmě jasněji. Některé mají přidané vibrace nebo zvukový signál.

Část odborníků na výchovu psů také varuje před situací, kdy psovi časem dojde, že když má na sobě elektronický obojek a něco provede, dostane ránu. Vezmete-li pak po čase zdánlivě již zklidněného psa na procházku bez elektronického obojku, pes si to dobře uvědomí a zase může neposlouchat.

Pro sprejové obojky zase platí, že si pes na jejich účinek po čase zvykne. Dokonce i na citrónový odér stříkaný psovi pod čumák si pes po cca 15 stříknutích přivykne a ke konci delší procházky již sprejový obojek vůbec nemusí být účinný.

Když jsem pročítala internetové stránky různých výrobců a četla u jednotlivých druhů obojků co vše dokáží a jaké výboje jsou nejlepší pro jakou činnost, svíral se mi žaludek. Opravdu nejsem zastáncem těchto trestajících výcvikových pomůcek. Myslím si, že by každý z majitelů který tento obojek koupil svému psovi měl stejný obojek koupit i pro sebe. A pokaždé když jej použije na psa dát impuls i sobě. Protože člověk který nedokáže psovi říct po psím co po něm chce si nic jiného nezaslouží. Nestačí si obojek jednou vyzkoušet a říct si „to není tak strašné“, ale majitel psa co o elektrickém obojku uvažuje by jej měl několik dní a třeba i nocí nosit na krku a čekat každou chvíli ránu. Jak se asi pes cítí s takovým obojkem? Chodí rád na procházky? Vesele vrtí ocasem, když doma saháte po obojku a vodítku? Nebylo by vhodnější snažit se psovi porozumět a pozitivním upevňováním chtěného chování psa raději odměňovat pamlskem či hračkou?

Napište nám do komentářů pod článkem, jaký je váš názor na tyto pomůcky při výchově a cvičení našich psích miláčků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..